پرونده‌ها

ادبیات و دین

خوانش دینی به‌واقع، نوعی خوانش ادبی است. خوانشی که در آن می‌توان به كشف یا صید معانی همسو با جهان‌شناسی دینی پنهان در لایه‌های متن رسید. در این پرونده سعی شده با این نگاه به سراغ ادبیات داستانی معاصر برویم.

پرتره‌نگاری استاد شهشه

این پرونده جمع‌آوری شده از یادداشت‌ها و خاطره‌های دانشجویانی در دانشگاه شریف است که سر کلاس دکتر سیاوش شهشهانی یا به قول خودشان استاد شهشه، میدان را «میدون» می‌شنیدند و درشت‌نویسی تابع‌های اف از آر (مجموعه اعداد حقیقی) به سی (مجموعه اعداد مختلط) را سخت می‌ستاییدند.

رمان شب ممکن

محمدحسن شهسوارى به خلق آثار ادبى متفاوت و تدريس راهكارهاى رمان نويسى مدرن و خلاق شهره است.رمان " شب ممكن" او اولين بار در سال ١٣٨٨ منتشر شد و تا امروز شش بار تجديد چاپ شده است. بسيارى از صاحب نظران اين رمان را تنها رمان پست مدرن ايرانى مى دانند، به طورى كه در بسيارى از دانشگاه هاى كشور "شب ممكن" يك مثال معتبر براى تفهيم معناى پست مدرنيسم در ادبيات به دانشجويان است. در اين پرونده پنج يادداشت از منتقدان و مصاحبه اى كوتاه با نويسنده درباره اين رمان داشته ايم...

زن ، ادبیات ، جنگ

«زنان در جنگ‌ها حضور داشته‌اند و جنگ‌ها در ادبیات داستانی؛ ولی زن در ادبیات جنگ غایب بوده است. این پرونده تلاش دارد تا این غیاب را(علی‌رغم آن حضور)، آسیب‌شناسی کند.»

حقوق مادی و معنوی مطالب این وب‌گاه برای الف‌یا محفوظ است. © 2017
ساخت نیمروز