خانه / یادداشت / جایزه‌‌ی نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ با شگفتی همراه بود:کازوئو ایشیگورو

جایزه‌‌ی نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ با شگفتی همراه بود:کازوئو ایشیگورو

جایزه‌ی فاخر ادبی نوبل ادبیات، به رمان‌نویس شصت‌ودو ساله‌ی اهل بریتانیا، کازوئو ایشیگورو تعلق گرفت. تا به حال دو اثر از این نویسنده با کارگردانی «جیمز ایووری» به سینما نیز راه یافته است. یکی از این دو اثر رمان «ساعات پایانی روز» می‌باشد.

محافظین کهنه‌کار قلعه‌ی نوبل! این‌بار هم در مخفی نگه داشتن نام برنده‌ی جایزه‌ی نوبل موفق بودند. در حالیکه در هفته‌های پایانی منتهی به تاریخ اهدای جایزه، منتقدین و کتاب‌دوستان دنیا شانس «کنیان نگوگی وا تیونگو» را از باقی رقبا بیشتر می‌دیدند، اعضای آکادمی فرهنگی نوبل در سوئد، در میان نام‌های بزرگی چون «فیلیپ راث»، «آموس اوز» و «هاروکی موراکامی» که سال‌هاست در این عرصه‌ی فرهنگی حضور دارند، ایشیگورو را به عنوان برنده‌ی نوبل ادبی سال ۲۰۱۷ برگزیدند و این‌چنین این نویسنده‌ی ژاپنی‌تبار، «باب دیلن» برنده‌ی سال گذشته‌ی نوبل ادبی را پشت سر گذاشت.

ایشیگورو متولد ژاپن است و در سن شش سالگی همراه با خانواده‌اش به انگلستان مهاجرت می‌کند؛ کشوری که بعدها به گفته‌ی خودش دلبسته‌اش می‌شود. پدرش اقیانوس‌شناس بود و در قالب ماموریتی به منظور تحقیق بر توسعه‌ی میدان‌های نفتی دریای شمال، به انگلستان فرستاده شد و این‌چنین ایشیگوروی جوان، تحصیلات ابتدایی‌اش را در سرزمین «شکسپیر» آغاز کرد؛ جایی که به گفته‌ی خودش با سرزمین زادگاهش تفاوت‌های بسیار داشت. پیش از رفتن به دانشگاه، یک سال در ایالات متحده آمریکا و کانادا اقامت داشت و در این مدت شروع به نوشتن خاطراتش کرد و این اولین تلاشش در عرصه‌ی نگارش محسوب می‌شود. پس از بازگشت به انگلستان، در دانشگاه «کنت» ثبت‌نام کرد و تحصیلاتش را با مدارج عالی در ادبیات و فلسفه به پایان رسانید. پس از آن یک سال را در فرصت مطالعاتی گذراند و در سال ۱۹۸۰، در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی خلق ادبی از دانشگاه «سنت آنجیلا» فارغ‌التحصیل شد.

ساعات پایانی روز

دو سال بعد و در سال ۱۹۸۲، رسما شهروند بریتانیا شد و از آن پس برایش بیش از پیش واضح شد که زندگی حرفه‌ای و آثارش در انگلستان و به زبان انگلیسی خواهد بود. زبان انگلیسی برای او فقط زبان دوم نبود، بلکه تنها زبانی بود که با آن می‌توانست از عمق وجودش در آثارش بگوید؛ چراکه نه تنها در آن تبحر بسیار داشت، بلکه به نیکی از ظرایف و صنایع ادبی‌اش استفاده می‌کرد و زبان انگلیسی را به زبان ژاپنی ترجیح می‌داد. اولین رمانش با نام «باریکه‌های نور بر فراز تپه‌ها» که در سال ۱۹۸۲ به چاپ رسید، توجه منتقدین را به خود جلب کرد و جایزه‌ی انجمن سلطنتی ادبیات را برایش به ارمغان آورد.

آثار بعدی‌ او یکی پس از دیگری منتشر می‌شدند و بر میزان موفقیت و محبوبیتش می‌افزودند ولی ایشیگورو فقط به رمان‌نویسی بسنده نکرد. او که همیشه به سینما نیز علاقمند بود، به نگارش فیلم‌نامه روی آورد؛ با این حال یکی از رمان‌هایش با نام ساعات پایانی روز بود که با کارگردانی جیمز ایووری به روی پرده‌ی سینما رفت. در سال ۲۰۰۵ نامش در فهرست صد نویسنده‌ی برتر انگلیسی‌زبان به انتخاب روزنامه‌ی تایمز قرا گرفت. در همان سال فیلم‌نامه‌ی «کنتس سپیدپوش» را نگاشت و برای دومین بار با کارگردان آمریکایی ایووری همراه شد.

آثار او که به بیش از سی زبان ترجمه شده‌اند، جوهر فرهنگ بریتانیا را در خود به همراه دارند. رمان‌هایش که الهام گرفته از آثار کافکا هستند، مملو از فراز و فرود شخصیت‌های در پیچ و خم خاطرات هستند. تخصصش چیست؟ فرار. باید گفت صرف نظر از این‌که پیرامون چه شخصیتی و یا از چه برهه‌ی تاریخی‌ای سخن می‌گوید، همواره با استفاده از گزاره‌های غیرمستقیم در بازگو کردن پیچیده‌ترین موضوعات موفق بوده است. در رمان ساعات پایانی روز، با شخصیت «جیمز استیونس» که در فاصله‌ی بین دو جنگ جهانی در انگلستان شاهد ظهور فاشیسم است، نظرش را در باب فاشیسم می‌گوید و یا در رمان باریکه‌های نور بر فراز تپه‌ها،  نگاهش را به کشور ژاپن و شهر زادگاهش ناکازاکی توصیف می-کند.

آکادمی فرهنگی نوبل هر سال در ماه فوریه فهرستی تهیه می‌کند از نامزدهای دریافت جایزه‌ی نوبل که توسط برندگان سال‌های گذشته و همچنین اعضای آکادمی انتخاب می‌شوند و بعد در ماه می از بین همه‌ی نامزدها فهرستی پنج‌نفره آماده می‌شود. سپس در خلال فصل تابستان، اعضای آکادمی تحقیقات پایانی خود را بر روی این فهرست پنج نفره انجام میAدهند و در نهایت برنده در ماه اکتبر معرفی می‌شود. از آغاز فعالیت آکادمی نوبل تا کنون، ۱۱۳ نفر موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل شده‌اند که تنها ۱۴ نفر از آن‌ها زن می‌باشند.

برگرفته از مقاله‌ای با همین نام از بخش فرهنگی روزنامه‌ی «لو فیگارو» نوشته‌ی «برونو کونتی»، منتشرشده در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۷.

همچنین ببینید

تو مرکزِ جهان نیستی!

شاید برای همه‌ی ما دستِ‌کم یک‌بار پیش آمده که دوست داشته‌ایم مدتی ناپدید شویم تا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *