خانه / روایت / به تماشا سوگند

به تماشا سوگند

میدانی من آدم توجه کردن به جزئیات نیستم، مگر در بعضی کارها، مثلا وقتی دارم سالاد شیرازی درست میکنم دقت میکنم خیارها را طوری خورد کنم که مربع مربع های ریز و یک انداره ای داشته باشم، یا گوجه ها و حتی پیاز را با آنکه موقع خورد کردنش چشمهایم را میبندم، یا مثلا برای سیب زمینی سرخ کرده کنار خورش قیمه باز حواسم هست که خلال های سیب زمینی نازک و یکدست شود، این ها را از مامان یاد گرفته ام اما هنوز مهارت او را ندارم، مامان در همه کارهایش به این جزئیات توجه دارد شاید برای همین است همیشه غذاهایش طعم ویژه ای دارد.

من وقتی در خیابان قدم میزنم هم باز به جزئیات توجه دارم، وقتِ تماشا حواسم را جمع میکنم تا چیزی از قلم نیفتد، مثلا بال زدن پرنده ای، حرکت نازک برگ کوچکی در باد، چهره آدمها در برخورد باهم، درهای ساختمان ها، آن شاخه گیاهی که تاب خورده دلبرانه دویده است تا میانه ی دیوار گلی خانه قدیمی کوچه مان، اسم کوچه ها و رابطه شان با فضا و مکان، بلندی و کوتاهی درختان، ابرهای آسمان، باریکه های کوچک و آرام آفتاب بر روی دیوارها، درختها و حتی دست ها و صورت های عابران….
-پس تو چه وقتهایی به جزئیات توجه نداری؟ با خنده این را میگویی…
-میدانستی وقتی میخندی کنار هر کدام از چشم هایت ۴ خط کوچک می افتد؟
میخندی و میگویی امان از توجهت به جزئیات
-تو را که حفظم، صورتت را و جزئیات حالاتت را،
اما من دیده ام آدمهایی را که هیچ کدام اینها که من گفتم را نمیبینند، بارها از یک خیابان میگذرند اما تا به حال به حرکت برگهای درختان در وزش آرام باد توجه نکرده اند، نمیدانند بلندترین درخت خیابان کدام است اما میدانند و حواسشان هست که فلانی کِی چی گفت؟ چی پوشید؟ دندان پنجم از ردیف بالای دندانهایش کج است، و چه زشت که تا حالا نرفته درستش کند، و خیلی چیزها که یاد ندارم تا حالا من توجهی بهشان کرده باشم خاطرم هست یکبار یکی از هم کلاسی هایم خطاب به من گفت چقدر پرتی تو…
تو میگویی چه خوب که پرتی، من تو را همینطور پرت میخواهم اصلا،
بلند میخندم و میروم سراغ گوجه و خیارها که سالاد شیرازی را درست کنم و حواسم به تو هست که داری تماشایم میکنی.
تماشا، از امور مقدس این دنیاست اگر بلدش باشیم….

همچنین ببینید

پا به پای جنگ

مکان در بین نامزدهای این دوره ی جایزه ی جلال سهم زیادی را به خودش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *