خانه / روایت / سفر تحقیقی، علمی و تبلیغی به کشورهای اتریش و آلمان و فرانسه

سفر تحقیقی، علمی و تبلیغی به کشورهای اتریش و آلمان و فرانسه

مسلمانان از دیرباز بر این باور بوده­اند که در ضمن سفر و آشنایی با سایر ادیان و مذاهب، قادر خواهند بود تصویر کامل‌تری از آموزه­های اسلام را به دیگر نحله­‌های دینی ارائه دهند. نهایتاً این امر نقشی اساسی در کاستن سوءبرداشت­ها داشته و به کاهش جدال­های بی­حاصل میان پیروان ادیان گوناگون انجامیده است. بر این اساس، دانشگاه ادیان و مذاهب قم سفری علمی ـ تحقیقی به کشورهای اروپا ترتیب داد. ارتباط با مراکز علمی، دینی­ و فرهنگی این کشورها از اهداف اصلی این سفر بود که به رشد و ارتقای سطح شناخت متقابل و تعامل در عرصه‌های گوناگون منتهی می­شد. این هدف در آینده­ نیز دستاوردهای ارزشمندی چون تبادل فرهنگ، اندیشه و هم‌چنین تقریب مؤلفه­‌های بین­‌الادیانی خواهد داشت.

اتریش، وین

صبح بیستم شهریور ۱۳۸۹ به‌اتفاق چهارده نفر از برجسته­ترین اساتید و دانشجویان ممتاز دانشگاه ادیان و مذاهب قم، جهت سفر به اروپا، شهر قم را به­ سمت فرودگاه بین­المللی امام خمینی تهران ترک کردیم. اولین مقصدمان در اروپا پایتخت اتریش، وین، بود. نهایتاً بعد از حدود شش ساعت پرواز، حوالی ساعت پنج عصر در فرودگاه بین‌المللی وین به زمین نشستیم.

در فرودگاه وین، طبق هماهنگی‌ای که با سفارت ایران در اتریش شده بود، دو دانشجوی ایرانی به عنوان راهنما به استقبال ما آمدند. عصر روز اول اقامت در وین، بعد از استراحتی کوتاه، به‌اتفاق راهنما و دوستان به سمت رود­ دانوب حرکت کردیم. ساختمان‌های باشکوه، برج مرتفع سازمان ملل متحد، ساختمان اپک و پارک‌های کنار رود دانوب زیبایی زایدالوصفی به فضای شهر می­داد.

در صبح روز دوم سفر، عازم میدان موزه­های وین شدیم که همه‌ی موزه­های شهر در آن‌جا متمرکز بود ــ موزه‌ی تاریخ طبیعی، موزه‌ی کتاب، موزه‌ی تکنولوژی و… . هم‌چنین، در نزدیکی میدان موزه­ها، به بازدید از مجموعه‌ی قصر امپراتوران مشغول شدیم. عمارت‌های مجلل و قصرهای قرون وسطایی­ و تندیس­های عظیم از امپراتوران اتریش در این مجموعه خودنمایی می­کردند. جالب این‌که در آن روز، جشن محصولات کشاورزان و دامداران اتریشی نیز در این میدان قدیمی و زیبا برپا بود، جشنی باشکوه در آغاز فصل پاییز و ایام برداشت محصول که با اجرای موسیقی و برپایی نمایشگاه‌های عرضه‌ی محصولات کشاورزی و دامداری همراه بود.

از دیگر جاذبه­های گردشگری وین که در غروب این ­روز از آن بازدید کردیم کلیسای سن­استیفان بود. «سن­استیفان» نام اولین شهید راه مسیحیت است. داخل کلیسا نیز شاهد معماری قرون وسطایی و کاشی‌کاری‌های بی­نظیر و تندیس‌های فراوانی از مریم مقدس و عیسی (ع) و حواریون او بودیم. هم‌چنین، کشیشی سیاه‌پوست در حال وعظ و خطابه بود و حاضران بخش‌هایی از مزامیر داوود را هماهنگ زمزمه می­کردند. در روز سوم اقامتمان، به بازدید از جذاب­ترین نقطه‌ی گردشگری وین، یعنی باغ شونبرون (بهار زیبا)، پرداختیم. قصر و باغ بسیار دل­انگیز شونبرون همچون قطعه­ای از­ بهشت بود که روی زمین خودنمایی می­کرد.

آلمان، برلین

بعد از سه روز اقامت در کشور زیبای اتریش، وارد آلمان شدیم. نکته‌ی جالب در هنگام خروج از مرز اتریش این بود که هیچ گونه اقدام قانونی‌ای برای ورود ما به آلمان صورت نگرفت، به گونه­ای که اروپا همچون کشوری می‌نمود که در آن از شهری به شهر دیگر وارد می­شدیم و هیچ مرزی بین شهرها وجود نداشت. در ایستگاه قطار برلین به کمک یک راهنما برای استراحت و صرف صبحانه به سمت مرکز اسلامی امام علی (ع) شهر حرکت کردیم. برلین هم از لحاظ جمعیت و هم از نظر مساحت بزرگ‌ترین شهر آلمان و از نظر تاریخی نیز مهم‌ترین ایالت آن است. هم‌چنین، شهرِ آثار باستانی، جشنواره‌های‌ فیلم و کنسرت‌های موسیقی است. در واقع، این جاذبه‌های فرهنگی و تاریخیْ آن­ را به یکی از شهرهای اصلی گردشگری جهان تبدیل کرده است.

بعد از استراحتی کوتاه در مرکز اسلامی امام علی (ع) و صرف صبحانه، به همراه یک راهنمای­ جوان ایرانی به سمت نقاط گردشگری شهر به‌راه افتادیم. ابتدا از قسمت مرکزی برلین، خیابان‌های فردریش و کودام و پاساژهای مدرن آن بازدید کردیم. اولین مکانی که در حاشیه‌ی رودخانه‌ی­ «اسپری» توجهمان را جلب کرد ساختمان پارلمان برلین بود که به «رایشستاگ» معروف است. رایشستاگ ساختمانی قدیمی با معماری مجلل در محیطی فراخ بود و درختان و فضای سبز و آب‌نماهای متعدد آن را احاطه کرده بودند. محل اقامت صدراعظم آلمان، خانم مرکل، نیز در مقابل این پارلمان قرار داشت. نکته‌ی جالب در مورد اقامتگاه ایشان این بود که هیچ مأموری مانع از تصویر­برداری بازدیدکنندگان در اطراف محل اقامتشان نمی­شد. در مقابل ساختمان رایشستاگ نیز از جایگاه دیوار برلین دیدن کردیم، هرچند امروزه فقط تکه‌­هایی از این دیوار باقی مانده است. بعد بازدید از قطعات به‌جامانده از دیوار برلین، به منطقه­ای وسیع رسیدیم که شباهت عجیبی به گورستان داشت: منطقه­ای با سنگ‌های تیره و مرتفع که در کنار هم قرار گرفته بودند. در واقع، این سنگ­ها نماد نسل‌کشی (هولوکاست) و کشتار بی­رحمانه‌ی یهودیان به دست ارتش آلمان در جنگ جهانی دوم بودند. در حوالی ساختمان پارلمان برلین، به دروازه‌ی تاریخی براندنبورگ رسیدیم. این دروازه‌ی قدیمی، که نماد اصلی شهر برلین است، در سال ۱۷۹۱ به دستور پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته شد. این دروازه در دوران جنگ سرد نیز سمبل اتحاد آلمان شرقی و غربی بود.

فرانسه، پاریس

بعد از حدود ده ساعت طی طریق و گذر از قسمت شمال اروپا به سمت جنوب، در لحظات صبحگاهی خود را در اتوبان ورودی عروس شهرهای جهان، پاریس، در خاک فرانسه یافتیم. پاریس یکی از شهرهای ایالت ایل دوفرانس[i] است که رود سن نیز از میان آن می‌گذرد. اولین مکانی که در پاریس از آن دیدن کردیم طاق نصرت (تریومف) در میدان شارل دوگل[ii] بود. این بنا به افتخار سربازانی ساخته شده بود که در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه وطن فدا کردند. اصل واژه‌ی «تریومف» نیز به یک آیین مذهبی و جشن پیروزی در روم باستان برمی‌گردد. در واقع، «طاق نصرت تریومف» امروزه بزرگ‌ترین طاق نصرت جهان و نماد پاریس و فرانسه شناخته می‌شود. میدان شارل دوگل نیز که طاق نصرت در آن بنا شده بزرگ‌ترین تقاطع موجود در جهان است که دوازده خیابان اصلی پاریس به آن منتهی می‌شود.

بعد از بازدیدی کوتاه از طاق تریومف، به یکی از زیباترین خیابان‌های شهر، یعنی شانزه‌لیزه، وارد شدیم. این خیابان شیک و رؤیایی به طول ۱۹۱۰ متر در شمال غرب پاریس قرار گرفته و حد فاصل میدان کنکورد و میدان شارل دوگل است. در واقع، شانزه‌لیزه در دنیای امروز یکی از مشهورترین مراکز خرید و تجارت در اروپا و جهان است؛ چون بزرگ‌ترین فروشگاه‌های پوشاک و بوتیک‌های شیک با انواع برندهای جهانی و فروشگاه‌های معتبر لوازم آرایش و عطر و ادکلن در آن قرار دارد.

اما تصویر مهم‌تری که از خیابان شانزه‌لیزه به‌چشم می‌آمد فقر و غنا بود. از سویی، شاهد افراد ثروتمندی بودیم که برای خرید یک کالای خاص با خرجی گزاف از دورترین نقاط جهان به گران‌ترین خیابان اروپا آمده بودند. هرچند این موضوع، در چنین خیابانی، چیز عجیبی نبود. از سوی دیگر، شاهد افراد فقیری در سطح نازل بودیم که برای درآمدی ناچیز، در همین خیابان مشغول فعالیت بودند. این افراد با هنرنمایی، دست‌فروشی، راهنمایی دیگران و یا هر چیز دیگری که امکان کسب درآمد برایشان داشت، در تلاش و تکاپو بودند.

دومین مکانی که در پاریس دیدیم موزه‌ی لوور بود. بخش مهمی از تاریخ و تمدن ایران و بسیاری از آثار تاریخی هخامنشیان در این موزه قرار گرفته و جای بسی خرسندی است که این آثار ارزشمند در چنین موزه‌ای در کشور فرانسه نگهداری می‌شود؛ چراکه سیاست و مدیریت این‌گونه موزه‌های جهانی به گونه‌ای‌ است که در نگهداری آثار همه‌ی تمدن‌های جهان بسیار مسئولیت‌پذیرند. از طرفی، جهانگردان از سراسر دنیا در موزه‌ی لوور می‌توانند عظمت تمدن ایران باستان و معماری حیرت‌انگیز پارسیان را از نزدیک مشاهده کنند و به اهمیت تاریخ و تمدن کشورمان پی ببرند.

در غروب آن روز، با متروی قدیمی شهر، موزه‌ی لوور را به سمت باشکوه‌ترین نقطه‌ی اروپا، برج ایفل، ترک کردیم. این برج فلزی زیبا در میدان شان دومارس[iii] در کنار رود سن واقع شده است. طبق آمار، برج ایفل سالانه پذیرای ده‌میلیون گردشگر است که بر این اساس، یکی از پربازدیدترین بناها در جهان شناخته می‌شود.

 


i]. Île-de-France]

ii]. Charle de Gaulle]

iii]. Champ de Mars]

همچنین ببینید

ترانه‌ی رپ و روایتی که به دیوار می‌خورد

وقتی مطلب «جای خالی روایت در ترانه‌ی فارسی» را می‌نوشتم، به هیچ وجه به روایت‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *